św. Cecylia (fot.: martyrologium.blogspot.pl) |
Cecylia jest jedną z siedmiu męczenników, których imię wspomina się w Kanonie Rzymskim.
W Męczeństwie św. Cecylii, tekście bardziej literackim niż historycznym, opowiada się, że młodziutka jeszcze, zaraz po zaślubinach z Walerianem powiedziała mu, że złożyła ślub czystości wobec Chrystusa i poprosiła go o nawrócenie. Poganin udał się więc do papieża Urbana i przyjął z jego rąk chrzest. Kiedy powrócił do swojej ukochanej, ujrzał ją w towarzystwie anioła, u którego Walerian wyjednał nawrócenie swojego brata.
Prefekt Rzymu w czasie prześladowań nakazał zabicie obu braci, którzy doprowadzili do nawrócenia jeszcze wielką liczbę ludzi, wśród których znalazł się również funkcjonariusz rzymski, Maksym. Jego również prefekt nakazał zabić, i aby przywłaszczyć sobie majątek Waleriana, próbował również zabić Cecylię, wrzucając ją do wrzącej wody. Widząc jednak, że wychodzi z niej zdrowa i cała, prefekt nakazał ją ściąć. Kat zadał jej trzy uderzenia, które wywołały jedynie trzy rany na szyi. W ciągu następnych trzech dni Święta rozdała wszystkie swoje dobra ubogim, po czym zmarła szczęśliwa.
Cecylia została pochowana w Katakumbach Świętego Kaliksta, w honorowym miejscu, obok tzw. krypty papieży. W późniejszym okresie, papież Paschalis I, odznaczający się ogromnym kultem do tej świętej, przeniósł jej ciało do krypty w bazylice na Zatybrzu.
O wiele późniejsza jest tradycja, przypisująca jest patronat nad muzyką i śpiewem kościelnym. Tłumaczy się to zawsze fragmentem z Męczeństwa, w którym jest mowa, że gdy grały organy, ona śpiewała w swym sercu jedynie dla Pana. W ten sposób, nie tylko muzycy, ale wszystkie stworzenia powinny wyśpiewywać chwałę Bogu, dawcy wszelkich łask.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz