piątek, 24 maja 2013

Zakazany Bóg

(fot.: www.undiosprohibido.com)
Wczoraj miałem ogromną przyjemność oglądać prapremierę filmu Un Dios Prohibido (co można przetłumaczyć: Bóg zakazany), który już za niedługo wejdzie do kin, zapewne najpierw w Hiszpanii. Ciekawe, czy z racji na treść filmu, będzie można go zobaczyć w polskich kinach, czy jedynie za wypożyczeniem w niektórych salach.

Film, wyreżyserowany przez Pablo Moreno, opowiada o męczeństwie 51członków Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów z Barbastro, zamordowanych za wiarę na początku wojny domowej w Hiszpanii. Film jest kroniką ostatnich tygodni ich życia, aż do ostatniego strzału. W tym czasie dokonują wielu zapisków, listów, opisujących ich sytuację, współwięźniów, ludzi, którzy ich w tym czasie widzieli. Prawdziwe zapiski męczenników posłużyły jako dowody, na podstawie których powstał ów film. 

Barbastro było wówczas miejscowością, liczącą 8 000 mieszkańców i w czasie wojny stała się militarnym punktem strategicznym, gdzie istniały koszary wojskowe i gdzie zawiązał się doskonale zorganizowany Komitet Rewolucyjny. W filmie doskonale przedstawieni zostali, zarówno przedstawiciel wojskowy, jak i młody rewolucjonista, przewodzący anarchistom. W tym czasie wspólnota Klaretynów liczyła tam 60 osób: 9 kapłanów, 12 braci i 39 kleryków. Wśród kleryków znajdowało się wówczas dwóch Argentyńczyków: Pablo Hall i Atilio Parussini, którym udało się uniknąć męczeństwa, ze względu na ich pochodzenie i których świadectwa stały się kluczem do zrozumienia wydarzeń, opowiedzianych w filmie. 


Dom zgromadzenia został zajęty przez rewolucjonistów 20 lipca 1936 roku. Trzech przełożonych, prefekt i ekonom zostali aresztowani. Reszta została przeniesiona i zamknięta w jednym z kolegiów i przetrzymywana w tamtejszej sali teatralnej. Dwóch kleryków, wraz ze starszym już bratem, zostało przewiezionych do szpitala. Innych czterech, starszych braci, zostało przewiezionych do innego domu opieki dla osób starszych. Sala teatralna była dla klaretynów więzieniem, aż do ich egzekucji. 

W sali nie było ani siedzeń, ani łóżek. Podarowane przez niektórych rodziców z kolegium koce i materace zostały im szybko odebrane. Pozostała podłoga i okna, przez które podglądali ich ludzie z zewnątrz. 

Strażnicy oczekiwali apostazji młodych, ambitnych seminarzystów, ofiarując w zamian wolność, wpuszczając do nich również prostytutki w celu sprowokowania porzucenia obranej przez nich drogi. Kiedy tylko było to możliwe przyjmowali codzienne Komunię Świętą, przemycaną w kanapkach, między chlebem a czekoladą, w koszu z jedzeniem przez jednego z ojców, dyrektora kolegium i brata klaretyna, ich zakonnego kucharza. 
Sala stała się dla nich również miejscem żarliwej modlitwy wspólnej, modląc się szeptem w małym grupkach, gdyż była ona również zabroniona. 

Przełożeni zostali rozstrzelani 2 sierpnia, pozostali 12, 13, 15 i 18 sierpnia 1936 roku. 

Męczennicy z Barbastro zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 25.10.1992 roku. 

Warto dodać, że wojna domowa w Hiszpanii, prowokowana i podsycana przez komunistów, miała charakter czysto religijny: zniszczyć wszelką formę wiary i religii. Według obietnicy: z wiary i religii nie pozostaną nawet korzenie. Samych klaretynów, oprócz tych wspomnianych w filmie, w czasie tej wojny zginęło 271, zamordowanych przez komunistów w 1936 r. podczas wojny domowej w Hiszpanii. 

W wojnie tej znalazły zagładę dziesiątki tysięcy katolików świeckich, prawie 300 sióstr zakonnych, blisko 2,5 tys. zakonników i ponad 4 tys. kapłanów diecezjalnych i 12 biskupów. W samym tylko Barbastro, zaledwie 8-tysiecznym miasteczku w prowincji Huesca, w górnej Aragonii, zabito w sumie 837 katolików, a wśród nich biskupa, 115 kapłanów diecezjalnych (87%), 19 benedyktynów, 9 pijarów i 51 klaretynów.   

Jak tylko pojawi się film w polskich kinach, lub w polskich kościołach i instytucjach (bo kina zapewne nie będą chciały go puszczać - cóż, poprawność polityczna), nie może na nim zabraknąć również Ciebie! 

Teraz zapraszam do obejrzenia i wysłuchania piosenki z muzycznym motywem przewodnim filmu, w którym można zobaczyć również sceny z filmu:



tekst za: www.undiosprohibido.com
o męczennikach z Barbastro: http://www.klaretyni.pl/wew.php?id=3&idp=1

 

2 komentarze:

  1. Witaj nie wiesz, gdzie można obejrzeć ten film. Waldemar o.waldemar@me.com. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczęść Boże! Niestety na razie u nas nie można go jeszcze zobaczyć. Wczoraj, tj. 14.06. wszedł na ekrany kin w Hiszpanii, gdzie powstał, więc myślę, że trzeba jeszcze trochę poczekać, zanim dojdzie do Polski.

      Usuń