piątek, 26 kwietnia 2013

Katechizm o... "Amen"

Amen!
(fot.: ministrareparafiawitosa.c0.pl)
Czy zastanawialiśmy się kiedyś co oznacza słowo, powtarzane przy każdej modlitwie: "Amen"? Dzisiaj sięgniemy do Katechizmu zasięgnąć wiedzy, co owo słowo oznacza.

Najważniejszą naszą modlitwą jest Msza św. zacznijmy zatem od tego słowa, używanego w liturgii eucharystycznej. Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1345 przekazuje, za św. Justynem, opis Eucharystii z II w. W tym opisie słowo to spotykamy na zakończenie dziękczynienia za dary chleba i wina, dziś ta część Eucharystii nazywana jest liturgią eucharystyczną. Po zakończeniu modlitw przekazujemy sobie nawzajem pocałunek pokoju. Z kolei bracia przynoszą przewodniczącemu chleb i kielich napełniony wodą zmieszaną z winem. Przewodniczący bierze je, wielbi Ojca wszechrzeczy przez imię Syna i Ducha Świętego oraz składa długie dziękczynienie (po grecku: eucharistian) za dary, jakich nam Bóg raczył udzielić. Modlitwy oraz dziękczynienie przewodniczącego kończy cały lud odpowiadając: Amen. Gdy przewodniczący zakończył dziękczynienie i cały lud odpowiedział, wtedy tak zwani u nas diakoni rozdzielają obecnym Eucharystię, czyli Chleb, oraz Wino z wodą, nad którymi odprawiano modlitwy dziękczynne, a nieobecnym zanoszą ją do domów (KKK 1345).

Podobnie słowo to użyte jest na zakończenie naszego wyznania wiary. Wyznanie wiary (Credo), tak samo jak ostatnia księga Pisma świętego, jest zakończone hebrajskim słowem Amen. Spotyka się je często na końcu modlitw Nowego Testamentu. Także Kościół kończy swoje modlitwy słowem „Amen" (KKK 1061). Po raz kolejny więc "Amen" kończy ważne dla chrześcijan prawdy: te zawarte w formule wyznania prawd wiary i te, zawarte w całym Piśmie Świętym. 




Czy zatem "Amen" zawsze musi stać na końcu modlitw? Czy jest ono jedynie "kropką" postawioną na końcu modlitwy? Katechizm za Apokalipsą zauważa jednak, że samo znaczenie słowa "Amen" jest o wiele ważniejsze: Sam Jezus Chrystus jest „Amen" (Ap 3,14). On jest ostatecznym „Amen" miłości Ojca wobec nas; On przyjmuje i dopełnia nasze „Amen" powiedziane Ojcu: „Albowiem ile tylko obietnic Bożych, w Nim wszystkie są «tak». Dlatego też przez Niego wypowiada się nasze «Amen» Bogu na chwałę" (2 Kor 1, 20) (KKK 1065).

Dlaczego Chrystus jest "Amen" i co tak naprawdę to słowo oznacza? Już przytoczony, ostatni fragment z Katechizmu, podpowiada znaczenie tego słowa. "Amen" w Chrystusie oznacza "tak". 

W języku hebrajskim Amen pochodzi od tego samego rdzenia, co słowo „wierzyć". Wyraża ono trwałość, niezawodność, wierność. Rozumiemy więc, dlaczego „Amen" można powiedzieć o wierności Boga w stosunku do nas i o naszym zaufaniu do Niego (KKK 1062). Mówiąc zatem "Amen", chcę wyrazić swoją wiarę i wierność w to wszystko, co zostało wypowiedziane. Wierzę, że w czasie Eucharystii na prawdę chleb i wino stały się Ciałem i Krwią Chrystusa; wierzę w te wszystkie prawdy wiary, które wypowiadam odmawiając Wierzę.. i chcę być im wierny; wierzę w to wszystko, co spisane zostało w Piśmie Świętym i chcę być wierny Jego nauczaniu. 

Również Pan Bóg w Piśmie Świętym używa często tego słowa, aby ukazać nam, że można i należy mu zawierzyć: Nasz Pan często używa słowa „Amen", niekiedy powtarza je dwukrotnie, by podkreślić wiarygodność swojego nauczania i swój autorytet oparty na prawdzie Bożej (KKK 1063).

Warto więc pamiętać, że to moje krótkie, i zdawałoby się nie mające większego znaczenia, słowo jest jedynie kropką. A tak naprawdę jest moim postanowieniem, moim zobowiązaniem do życia według tego, jak wierzę. Końcowe „Amen" w Credo podejmuje więc i potwierdza jego pierwsze słowa: „Wierzę". Wierzyć znaczy odpowiadać „Amen" na słowa, obietnice, przykazania Boże; znaczy powierzyć się całkowicie Temu, który jest „Amen" nieskończonej miłości i doskonałej wierności. Codzienne życie chrześcijańskie będzie wówczas odpowiedzią „Amen" na słowa: „Wierzę" (KKK 1064). W skrócie byśmy mogli powiedzieć, że to Amen to moje TAK - w to wszystko wierzę i według tego chcę żyć.

Nie jest to puste słowo, ale wyrażające moje uczestnictwo, moje zaangażowanie w życiu wiarą. Podobnie w czasie Eucharystii: Wszyscy biorą czynny udział w celebracji [liturgii eucharystycznej], każdy na swój sposób: lektorzy i ci, którzy przynoszą dary ofiarne, rozdający Komunię świętą i cały lud, którego „Amen" wyraża ich uczestnictwo (KKK 1348). A nam się nieraz zdaje, że po konsekracji ten długi monolog księdza jest mało ważny. Tymczasem należy go słuchać, wiedzieć za co Bogu dziękujemy, w jakich intencjach chcemy się modlić. Należy go wysłuchać, by świadomie odpowiedzieć na końcu "Amen" - ja też tak wierzę, też chcę się w tych wszystkich, przedstawionych sprawach modlić.

I jeszcze jedno, to szczególne "Amen", wypowiadane w czasie Eucharystii. Jeśli jesteście Ciałem Chrystusa i Jego członkami, to na ołtarzu Pana znajduje się wasz sakrament; przyjmujecie sakrament, którym jesteście wy sami. Odpowiadacie „Amen" („Tak, to prawda!") na to, co przyjmujecie, i podpisujecie się pod tym, odpowiadając w ten sposób. Słyszysz słowa: „Ciało Chrystusa" i odpowiadasz: „Amen". Bądź więc członkiem Chrystusa, aby prawdziwe było twoje Amen (KKK 1396). "Tak, to prawda!" - nie zjadam chleba, hostii, czy też opłatka, ale przyjmuję prawdziwe Ciało Chrystusa. 

Jeszcze jedno znaczenie słowa "Amen", zawarte na zakończenie naszych modlitw, wcale nie sprzeczne z wyżej omówionymi. Kończąc modlitwę, mówisz: Amen, potwierdzając tym Amen, czyli «Niech się tak stanie», całą treść modlitwy, jakiej nauczył nas Pan (KKK 2856). "Niech się tak stanie" to wcale nie jakieś nowe, dodatkowe znaczenie. To jakby dopełnienie tego pierwszego - "Tak, wierzę" - "Ojcze nasz... Amen." - "Niech się tak stanie", bo wierzę Panie, że możesz tego dokonać, bo wierzę, żeś naprawdę Ojcem naszym, któryś jest w niebie.... Końcowym „Amen" wyrażamy nasze „Fiat" dotyczące siedmiu próśb: „Niech się tak stanie..." (KKK 2865).

Jedno małe słowo, a tak wiele znaczenie i wiele dla nas zobowiązań. Nie mów "Amen" lekkomyślnie, ale uczyń z niego wyznanie wiary. Mów "Amen" tak, jakbyś chciał całemu światu ogłosić, że wierzysz, że Jezus Chrystus jest Panem. Amen!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz