wtorek, 9 kwietnia 2013

Dokument bioetyczny Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała nowy Dokument o wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek.

Dokument jest pisany bardzo jasnym i zrozumiałym językiem, więc nie wymaga chyba większego komentarza. Zasługuje na uznanie choćby obszerne przedstawienie problemu związanego z procedurą in vitro, odnoszące się nie tylko do procedur technicznych, ale również zarysowujące sens seksualność człowieka i jej znaczenia w życiu małżeńskim pary. 

Przy okazji omawiania początków życia godne podkreślenia jest powoływanie się na prawa dziecka, dziś tak często zapominane na rzecz rzekomych praw rodziców, czyniących z dziecka przedmiot ich pragnień.

Dwa ostatnie punkty dokumentu to wołanie o zaangażowanie każdego chrześcijanina w obronę ludzkiego życia: każdego życia. Mocne i bardzo potrzebne słowa!

Oczywiście już można zapoznać się z komentarzami, jakimi to kłamstwami posłużyli się biskupi, przedstawiając procedurę in vitro. Chciałbym zauważyć, że Dokument nie napisali i nie byli konsultorami biskupi. Oni podjęli inicjatywę, aby taki dokument się pojawił. Autorami i konsultorami dokumentu przede wszystkim był Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Do Zespołu należą m.in.: Maciej Barczentewicz - specjalista ginekolog-położnik; Piotr Klimas - również ginekolog-położnik; Michał Królikowski - prawnik; Alina Midro - genetyk kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zresztą sam przewodniczący Zespołu, abp Henryk Hoser z wykształcenia lekarzem internistą. 

Warto skończyć z kłamstwem, że wszelkie dokumenty piszą w oparciu o własny autorytet starsi panowie, nazywani biskupami. Wszelkie dokumenty Kościoła, odwołujące się do spraw społecznych, choćby również medycznych, bazują na opiniach specjalistów zajmujących się daną dziedziną i wcale nie muszą być oni katolikami, czy chrześcijanami. Każdy kto w tej chwili mówi, że w dokumencie są zawarte kłamstwa z punktu widzenia medycznego jednocześnie pragną podważyć tytuły przyznane lekarzom, biologom i genetykom, kończącym przecież te same uczelnie, które lekarze, tak bardzo promujący in vitro.

Warto znaleźć czas i przeczytać ten cenny dokument, znajdujący się na stronie Episkopatu Polski:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz