św. Hieronim (fot.: www.maksymilian.konin.pl) |
Urodził się około 340 roku w Dalmacji (dzisiejsza Chorwacja).
Rodzice wysłali go do ukończenia studiów w Rzymie. Tutaj został ochrzczony przez papieża Liberiusza, mając około 20. lat.
Po kilku spotkaniach z mnichami, postanowił żyć w odosobnieniu, na pustyni, gdzie poświęcił się życiu pełnemu ciężkich wyrzeczeń i studium ksiąg świętych.
Został wyświęcony na kapłana w Antiochii. W Rzymie współpracował z papieżem Damazym, po którego śmierci powrócił do Jerozolimy, gdzie założył, niedaleko kościoła Narodzenia Pańskiego, klasztor, w którym zmarł w 419 lub 420 roku.
Na podstawie oryginalnych tekstów w języku greckim i hebrajskim, dokonał redakcji na język łaciński Ewangelii, a następnie Psałterza i większej części Starego Testamentu. Tłumaczenia te stanowią tak zwaną Wulgatę, tekst oficjalny Kościoła.
Hieronim umieścił Biblię na pierwszym miejscu w swoim życiu, a przede wszystkim bardzo mocno starał się, aby żyć według Niej każdego dnia swego życia, pomimo swego trudnego i impulsywnego charakteru.
Czego możemy się nauczyć od świętego Hieronima? Przede wszystkim tego: kochać Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Powtarzał święty Hieronim: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby każdy chrześcijanin żył w kontakcie i w osobistym dialogu ze Słowem Bożym, podarowanym nam i zawartym w Biblii. Miejscem uprzywilejowanym do czytania i słuchania Słowa Bożego jest liturgia, w czasie której, celebrując Słowo i czyniąc obecnym w Sakramencie Ciało Chrystusa, aktualizujemy Słowo w naszym życiu i czynimy Je obecnym pośród nas.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz