środa, 1 sierpnia 2012

Odpust Porcjunkuli

Wizja św. Franciszka
(fot. brewiarz.pl)
Przywilej odpustu zupełnego, nazywanego Odpustem Porcjunkuli (Przebaczeniem z Asyżu), który obchodzi się 2 sierpnia, jest manifestacją nieskończonego miłosierdzia Bożego, który prowadzi do wielkiego pożytku duchowego wiernych, chcących z niego skorzystać, poprzez spowiedź świętą i Komunię eucharystyczną, aby zbliżać się coraz bardziej do stanu życia ewangelicznego, którym żyli Franciszek i Klara.

Jak święty Franciszek prosił i otrzymał odpust
Jednej z nocy roku Pańskiego 1216, Franciszek był zanurzony w modlitwie i kontemplacji w kościółku Porcjunkuli, kiedy niespodziewanie wlało się do kościółka jaskrawe światło i Franciszek zobaczył nad ołtarzem Chrystusa, zanurzonego w świetle i Matkę Najświętszą po Jego prawej stronie, otoczonych rzeszą aniołów. Franciszek, z twarzą przy ziemi, adorował w ciszy swojego Pana! Następnie Jezus zapytał go, czego pragnąłby dla zbawienia dusz. Odpowiedź Franciszka była natychmiastowa: "Panie, ponieważ jestem tylko biednym grzesznikiem, błagam Cię, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby każdy, kto po spowiedzi odbytej ze skruchą, nawiedzi ten kościół, mógł otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów". "To o co prosisz, o bracie Franciszku, jest wielkie - odpowiedział mu Pan - ale godny jesteś większych rzeczy i otrzymasz jeszcze większe łaski. Przyjmuję twoją modlitwę, ale pod warunkiem, że poprosisz o ten odpust także mego Namiestnika na ziemi". Franciszek natychmiast udał się do papieża Honoriusza III, który w tych dniach znajdował się w Perugii, i ze szczerością opowiedział mu otrzymaną wizję. Papież wysłuchał go z uwagą i po pewnych trudnościach wypowiedział swoją zgodę. Następnie dodał: Na ile lat chcesz tego odpustu? Franciszek odpowiedział: Ojcze Święty, nie pytaj o lata, ale o dusze. I szczęśliwy zwrócił się ku drzwiom, jednak Papież przywołał go na nowo: Jak to, nie chcesz żadnego dokumentu? A Franciszek: Ojcze Święty, mi wystarczy Wasze słowo! Jeśli ten odpust jest dziełem Bożym, on pomyśli o tym, aby Jego dzieło stało się widoczne; ja nie potrzebuję żadnego dokumentu, tym dokumentem ma być Najświętsza Maryja Panna, Chrystus notariuszem a aniołowie świadkami. Kilka dni później, wraz z biskupami Umbrii, do ludu zgromadzonego w Porcjunkuli, powiedział ze łzami w oczach: Moi bracia, chcę posłać was wszystkich do Raju!

Wymagane warunki
Odpust Porcjunkuli jest możliwy do uzyskania od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia lub, za zgodą Ordynariusza, w niedzielę poprzedzającą lub następującą (począwszy od południa w sobotę do północy w niedzielę).

Oznacza to, że można uzyskać odpust dwa razy: raz - 1 sierpnia i drugi - 2 sierpnia, raz za siebie samego i raz za jednego zmarłego, lub oba za zmarłych, pod następującymi warunkami:
1. Nawiedzić kościół Porcjunkuli (Asyż) lub jeden z kościołów parafialnych lub franciszkańskich, lub kościół który posiada możliwość powyższego odpustu. Odmówienie Wierzę, dla potwierdzenia swojej tożsamości chrześcijańskiej, Ojcze nasz, dla potwierdzenia godności dziecka Bożego.
2. Przystąpienie do Sakramentu Pokuty i Pojednania, aby być w stanie łaski Bożej (w ciągu ośmiu dni poprzedzających lub następujących).*
3. Uczestnictwo we Mszy Świętej i przyjęcie Komunii*.
4. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego (przynajmniej Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu, lub inna dowolna modlitwa), dla potwierdzenia własnej przynależności do Kościoła, którego fundamentem i widzialnym centrum jedności jest Papież*.
5. Wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, także lekkiego.

W kościele Porcjunkuli w Asyżu, odpust ten jest możliwy do uzyskania każdego dnia w ciągu roku. 

* Spowiedź, Komunia i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być odprawione w ciągu ośmiu dni poprzedzających lub następujących (jeśli nie jest się w grzechu ciężkim) po dniu odpustu; mimo to jednak zachęca się, aby Komunia i modlitwa w intencjach Papieża były odprawione w tym samym dniu, w którym nawiedza się wybrane miejsce święte i uczestniczy się we Mszy Świętej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz