wtorek, 10 stycznia 2012

Nota zawierająca wskazania duszpasterskie na Rok Wiary

(fot.: www.wiadomosci24.pl)
07. stycznia Kongregacja Nauki Wiary opublikowała Notę zawierającą wskazania duszpasterskie na Rok Wiary. Jest ona niejako "praktycznym" dopowiedzeniem do wydanego przez Benedykta XVI Listu apostolskiego Porta fidei, którym ogłosił on Rok Wiary (11. października 2011 - 24. listopada 2013).

Kongregacja we wstępie przypomina, za Papieżem, cel tego Roku: by wszyscy wierni głębiej zrozumieli, że fundamentem wiary chrześcijańskiej jest «spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie». «Również w naszych czasach wiara jest darem, który trzeba na nowo odkryć, pielęgnować i dawać o nim świadectwo», ażeby Pan «sprawił, że każdy z nas doświadczy z radością, jak pięknie jest być chrześcijaninem».

Ważnym przypomnieniem jest również podkreślenie dwóch wydarzeń, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o ogłoszeniu Roku Wiary: pięćdziesiątą rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II, który zwołał błogosławiony Jan XXIII (11 października 1962 r.), i dwudziestą rocznicą ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, ofiarowanego Kościołowi przez błogosławionego Jana Pawła II (11 października 1992 r.). Obydwa wydarzenia odegrały ogromny wpływ na kształt dzisiejszego Kościoła i wiary. Sobór, według Papieża Jana XXIII, miał na celu «przekazanie czystej i nieskażonej nauki katolickiej bez łagodzenia jej bądź przeinaczania», i starał się aby «ta pewna i niezmienna nauka, która musi być wiernie respektowana, została pogłębiona i przedstawiona w sposób odpowiadający potrzebom naszych czasów». Natomiast Katechizm Kościoła Katolickiego, z jednej strony stanowi «autentyczny owoc Soboru Watykańskiego II», a z drugiej pragnie ułatwiać jego recepcję. Jego opracowanie było odpowiedzią na potrzebę, by ofiarować Ludowi Bożemu kompendium całej nauki katolickiej i pewny tekst, stanowiący punkt odniesienia dla katechizmów lokalnych.


Przy opracowaniu propozycji na przeżywanie Roku Wiary, Papieska Kongregacja, brała mocno pod uwagę przyswajanie sobie dokumentów Soboru Watykańskiego II, jak i treści Katechizmu Kościoła Katolickiego. Swoje propozycje podzieliła ze względu na różne płaszczyzny Kościoła:

* na płaszczyźnie Kościoła Powszechnego:

- Głównym wydarzeniem kościelnym na początku Roku Wiary będzie XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, zwołane przez Papieża Benedykta XVI, poświęcone Nowej ewangelizacji mającej na celu przekazywanie wiary chrześcijańskiej, które odbędzie się w październiku 2012 r.;
- zachęcanie wiernych do organizowania pielgrzymek do miejsc związanych z naszą wiarą: Rzym, Ziemia Święta;
- do miejsc pielgrzymkowych zaliczono również międzynarodowe Sanktuaria Maryjne, by uczyć się tam wiary od Maryi, pierwowzoru Kościoła, która «łączy w sobie w pewien sposób i odzwierciedla najważniejsze treści wiary»;
- zachęcać młodych do udziału w Światowym Dniu Młodych w lipcu 2013 r. w Rio de Janeiro;
- organizowanie międzynarodowych sympozjów, zjazdów i zebrań, sprzyjających stykaniu się z autentycznymi świadectwami wiary i pogłębieniu znajomości treści nauki katolickiej;
- pogłębienie znajomości głównych dokumentów Soboru Watykańskiego II i studiowaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego - w tym miejscu Kongregacja podkreśla tutaj szczególnie troskę o to wśród powołanych do szczególnego poświęcenia się Bogu;
- zwrócenie większej uwagi na nauczanie Papieża;
- organizowanie nabożeństw ekumenicznych, aby potwierdzić wiarę wszystkich ochrzczonych w Chrystusa;
- Przy Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji będzie utworzony specjalny Sekretariat, który zajmie się koordynacją różnych inicjatyw związanych z Rokiem Wiary (...) Sekretariat otworzy specjalną stronę internetową, aby udzielać wszelkich użytecznych informacji, które będą pomocne w owocnym przeżywaniu Roku Wiary.
- Na zakończenie Roku, w uroczystość naszego Pana Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, Ojciec Święty odprawi Eucharystię, aby uroczyście na nowo dokonać wyznania wiary.

* na płaszczyźnie Konferencji Biskupów:
Kongregacja zachęca Konferencje Episkopatów aby zorganizować dzień studyjny, poświęcony wierze, osobistemu świadectwu o niej i przekazywaniu jej nowym pokoleniom, ze świadomością szczególnej misji Biskupów jako nauczycieli i «zwiastunów wiary». Ponadto winny się one w tym Roku szczególnie zatroszczyć o wsparcie wznowienia publikacji dokumentów Soboru Watykańskiego II, Katechizmu Kościoła Katolickiego i jego Kompendium, jak również ich rozprzestrzeniania. Szczególna prośba Stolicy Apostolskiej skierowana jest do tych Konferencji, w których dokumenty owe nie zostały jeszcze opublikowane w językach narodowych, bądź umożliwiających poznanie im wielu grupom i narodom. Wraz z ich rozprzestrzenianiem i docieraniem do wiernych, należy zwrócić również uwagę na programy w radiu i telewizji o tematyce wiary, które winny być wspierane przez powyższe Episkopaty. Wiele uwagi w przekazie wiary Kongregacja poświęca nowym mediom i ich umiejętnym wykorzystaniu. Tematy wiary to nie tylko dokumenty, ale również jej świadectwa. Stąd apel do Episkopatów o ich ukazywanie:świętych i błogosławionych, kultura i sztuka. Rok 
Wiary ma stać się również dobrą okazją do zweryfikowania treści nauczanej w poszczególnych Episkopatach: na uczelniach, uniwersytetach, by była to nauka prawdziwie zgodna z wiarą przekazywaną przez Apostołów i jej zgodnością z nauką Stolicy Apostolskiej i Katechizmem. Szczególnie odnosi się to do formacji przyszłych kapłanów.

* na płaszczyźnie diecezjalnej:

Pożądane będzie, aby w każdym Kościele lokalnym odbyła się Msza św. na otwarcie Roku Wiary i na jego uroczyste zakończenie, by «wyznawać wiarę w zmartwychwstałego Pana w naszych katedrach i kościołach całego świata». Kongregacja wzywa poszczególnych pasterzy diecezji, do podjęcia w swoich diecezjach zadań, jakie zostały postawione przed całym Episkopatem: przede wszystkim szerzenia nauczania Kościoła, w szczególności Katechizmu, dokumentów Vaticanum II, jak również przeprowadzenie poprzez różne formy, popularyzacji tematów, związanych z wiarą (sympozja, katechezy, list pasterski). Zwraca się uwagę na włączenie i oparcie na głównych zagadnieniach wiary, stałej formacji kapłanów w diecezjach. Nieodłączną cechą pontyfikatu Benedykta XVI jest dialog między wiarą i rozumem. Do tego dialogu wzywa też Kongregacja Biskupów, by poprzez sympozja czy kongresy w diecezjach powstał twórczy dialog wiary z rozumem. Podobny apel, jak do Konferencji, pojawia się o weryfikację treści katechez głoszonych w szkołach i przez księży.

* w parafiach / wspólnotach, stowarzyszeniach / grupach

Oprócz nieodłącznego w każdej grupie: zapoznawania się i rozpowszechniania dokumentów Kościoła (Listu Apostolskiego Porta fidei, Sobór Watykański II, Katechizm Kościoła Katolickiego), Kongregacja zwraca również uwagę na wspólnotowy charakter pogłębiania i poznawania wiary, zwłaszcza poprzez Eucharystię. Praca duszpasterska powinna być w tym Roku szczególnie oparta na nauce zawartej w tych dokumentach, na przybliżaniu ich wiernym. W tych małych wspólnotach, w sposób szczególny należy zadbać o rozprowadzenie i zapoznanie się z Katechizmem. 

Wiara, która stara się rozpoznawać znaki czasu we współczesności, zobowiązuje każdego z nas do stawania się żywymi znakami obecności Zmartwychwstałego w świecie». Wiara jest aktem osoby i zarazem wspólnoty: jest darem Boga, a żyje się nim w wielkiej wspólnocie Kościoła i musi on być przekazany światu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz