Caravaggio, Nawrócenie św. Pawła (fot. www.niedziela.pl) |
Nawrócenie świętego Pawła, które Kościół obchodzi jako święto, ukazuje moc łaski, która rozlewa się obficie tam, gdzie wzmaga się grzech.
Na drodze do Damaszku spotyka on Chrystusa zmartwychwstałego i, dzięki Bożemu światłu, uwierzył w Ewangelię.
W tym zawiera się jego i nasze nawrócenie: w uwierzeniu w Jezusa umarłego i zmartwychwstałego i w otwarciu się na oświecenie jego łaską.
W tym momencie Paweł zrozumiał, że jego zbawienie nie zależało od dobrych uczynków, wypełnianych według prawa, ale z faktu, że Jezus umarł także za niego - prześladowcę - i że zmartwychwstał. Prawda ta, która poprzez Chrzest oświeca istnienie każdego chrześcijanina, zmienia całkowicie nasz sposób życia. Nawrócić się oznacza, także dla każdego z nas, uwierzyć, że Jezus wydał samego siebie za mnie, umierając na krzyżu (por. Ga 2,20) oraz że, zmartwychwstały, żyje ze mną i we mnie.
Powierzając się jego mocy przebaczenia, pozwalając się wziąć przez niego za rękę, mogę wydostać się z ruchomych piasków pychy i grzechu, kłamstwa i smutku, egoizmu i każdej fałszywej pewności, aby poznać i żyć bogactwem Jego miłości.
Zaproszenie do nawrócenia, potwierdzone świadectwem świętego Pawła, rozbrzmiewa dziś, na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w sposób szczególny także na gruncie ekumenizmu. My, chrześcijanie, nie osiągnęliśmy jeszcze pełnej jedności, ale jeśli pozwolimy, aby Pan nieustannie nas nawracał, dojdziemy do niej z pewnością.
Maryja, Matka Kościoła, niech nam wyprasza dar prawdziwego nawrócenia, aby jak najszybciej zrealizowało się pragnienie Jezusa: Aby byli jedno (aż staną się jednym).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz