św. Franciszek z Asyżu (fot.: www.fra.franciszkanie.pl) |
Jan Franciszek Bernardone urodził się w Asyżu około 1182 roku. Był synem bogatego handlarza materiałami, już od młodzieńczych lat prowadzącym beztroskie i światowe życie; brał udział w wojnie pomiędzy Asyżem i Perugią. Ujęty jako więzień, pozostał w więzieniu ponad ro, podczas którego cierpiał również z powodu ciężkiej choroby.
Powróciwszy do Asyżu w 1205 roku, odmienił radykalnie swoje życie. Spędził okołu roku w samotności, na modlitwie, na służbie trędowatym, aż do publicznego zrzeczenia się ojcowizny, w 1206 roku, na ręce biskupa Guida.
Franciszek przyjął habit pustelnika, kontynuując swoją służbę trędowatym i odbudowie materialnej niektórych kościołów znajdujących się w ruinie po tym, jak w kościele San Damiano usłyszał głos Ukrzyżowanego: Franciszku, idź odbuduj mój dom, który jak widzisz, znajduje się w ruinie.
W 1208 roku, pociągnięci jego stylem życia, przyłączyli się do Franciszka pierwsi towarzysze, którzy stali się również pierwszymi współbraćmi jego Zgromadzenia (nazwanego później Pierwszym Zakonem), i którzy wybrali Franciszka swoim przełożonym, wybierając jako swoją pierwszą siedzibę kościółek Porcjunkuli. W 1210 roku Zakon został uznany przez papieża Innocentego III.
Około 1212 roku, po przebyciu różnych regionów Włoch ze swoimi kazaniami, Franciszek wyruszył do Ziemi Świętej, jednak zły stan i praktycznie zatonięcie statku zmusiło go do powrotu. W 1219 roku udał się do Egiptu, gdzie głosił kazania wobec sułtana, nie zdobywszy jednak jego serca dla Chrystusa; następnie udał się stamtąd do Ziemi Świętej, gdzie pozostał do 1220 roku; po powrocie, zastał nieporozumienia i bunt wśród braci, z powodu którego zrzekł się swej funkcji przełożonego.
We wrześniu 1224 roku przeniósł się na górę la Verna (Alvernia), gdzie po 40 dniach postu i wyrzeczeń przyjmowanych z radością, otrzymał łaskę stygmatów.
Później Franciszek został przeniesiony do Asyżu, gdzie pozostał aż do śmierci (1226), naznaczony cierpieniem fizycznym i prawie całkowitą ślepotą, które mimo wszystko nie osłabiły jednak jego miłości do Boga.
Franciszek, który jest patronem Włoch, został kanonizowany w 1228 roku przez papieża Grzegorza IX.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz