św. Ignacy Antiocheński (fot.: www.skarbykosciola.pl) |
Był biskupem Antiochii od roku 70 aż do swojego męczeństwa w 107 roku.
Jego posługa biskupia była związana z czasem, w którym Syria była teatrem krwawych prześladowań. Wśród wielu, został aresztowany również Ignacy, z powodu swojego złożonego świadectwa w Chrystusa i swoją wiarę; został wysłany do Rzymu, gdzie miał walczyć w amfiteatrze z dzikimi zwierzętami.
Dla biskupa Antiochii podróż przemieniła się w ogromną szansę do głoszenia Ewangelii. Eskortowany przez dziesiątkę żołnierzy, Ignacy napisał siedem listów, w których stał się świadkiem Kościoła skoncentrowanego na Eucharystii i który, zebrany wokół biskupa i jego prezbiterów, tworzy symfonię doskonałej jedności i zgody. Jego ciepłe słowa o miłości do Chrystusa i do Kościoła pozostaną w pamięci wszystkich przyszłych pokoleń a jego wspomnienie było obchodzone tego dnia w Antiochii już od IV wieku.
Wyrażenia Kościół katolicki i chrześcijaństwo są neologizmami stworzonymi właśnie przez niego.
Z listów tych, charakteryzujących się bardzo oryginalnym stylem, wyłania się postać rozpalona żarliwą, mistyczną miłością do Chrystusa i gorącym pragnieniem męczeństwa. Dlatego też Ignacy prosi chrześcijan w Rzymie, aby nie przeszkodzili w jego męczeństwie, ponieważ tak bardzo pragnie jak najszybciej dołączyć do Jezusa Chrystusa. I wyjaśnia: Lepiej mi umrzeć w Chrystusie niż panować nad całą ziemią. Szukam Tego, który za nas umarł; pragnę Tego, który dla nas zmartwychwstał... Pozwólcie mi naśladować mękę mego Boga!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz