piątek, 22 czerwca 2012

22 czerwca - św. Paulina z Noli, biskupa; świętych męczenników Jana Fishera, biskupa i Tomasza More'a

św. Paulin z Noli
(martyrologium.blogspot.it)
Paulin, potomek jednej z rzymskich rodzin senatorskich, znanych i bogatych, urodził się w 355 roku w Burdigala (dzisiejsze Bordeaux), gdzie jego ojciec pełnił obowiązki cesarskiego urzędnika. 

Spotkał biskupa Ambrożego z Mediolanu i młodego Augustyna z Hippony, którzy wprowadzili go na drogę wiary chrześcijańskiej. 

Podczas swej podróży do Hiszpanii poznał i poślubił Terazję. Z tego małżeństwa urodził im się syn, który niestety zmarł kilka miesięcy po swych narodzinach. 

Po odbyciu żałoby, Paulin przyjął chrzest a następnie, za zgodą żony, sprzedał swoją majętność, rozdając ubogim wpływy z tej sprzedaży; obydwoje poświęcili się całkowicie praktykowaniu ascezy chrześcijańskiej, na wzór wschodniego życia monastycznego. 

Powrócili do Katalonii, gdzie Paulin ówczesnym zwyczajem, tj. "za wolą ludu", przyjął święcenia kapłańskie. 

Następnie w Noli rozpoczął budowę sanktuarium, ale przede wszystkim martwił się o stworzenie domu pomocy dla ubogich, przystosowując ku temu pierwsze piętro klasztoru, w którym zamieszkał wraz z Terazją i kilku przyjaciółmi. 

W 409 roku został wybrany biskupem Noli, który to urząd sprawował przez ponad dwadzieścia lat z wielką gorliwością wobec wszystkich, zwłaszcza wobec ubogich. 

Zmarł w wieku 76 lat w 431 roku. 


św. Jan Fisher
(kosciol.wiara.pl)



Wybitne osobistości Kościoła i społeczeństwa angielskiego, Jan Fisher (1469-1535), biskup Rochester (1504) i Tomasz More (1478-1535), kanclerz królewski, będąc przeciwni królowi Henrykowi VIII wobec jego rozwodu i wobec jego sposobu postrzegania prymatu papieskiego, zostali zamknięci w wieży londyńskiej w Anglii. 



św. Tomasz More
(kosciol.wiara.pl)


Jan Fisher, człowiek wielkiej kultury i godności życia, 22 czerwca 1535 roku został ścięty z rozkazu samego króla przed budynkiem więzienia; Tomasz More, ojciec rodziny, za swoją wierność Kościołowi katolickiemu, 6 lipca złączył się w męczeństwie z czcigodnym prałatem, wyznając wspólnie nierozerwalność małżeństwa i jedność Kościoła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz