św. Alojzy Orione (fot. www.niedziela.pl) |
Urodził się 23 czerwca 1872 roku w Pontecurone (Włochy).
Jan Paweł II przedstawiał go jako wspaniałe i genialne wyrażenie miłości chrześcijańskiej, jedną z najznakomitszych osobowości tego wieku ze względu na swoją wiarę chrześcijańską, otwarcie wyznawaną. Miał hart i serce apostoła Pawła, był wrażliwy do łez, niezmordowany i odważny aż do ryzyka, wytrwały i dynamiczny aż do heroizmu.
On sam, natomiast, określał się, jako Boży tragarz. Wszystkim wskazywał drogę dobra. Zawsze gotowy i pochylony na potrzebami ubogich, starał się wypełnić miłością wszelkie bruzdy ziemi, pełne egoizmu i nienawiści. Serce tego wielkiego stratega miłości było bez granic, poszerzone miłością Chrystusa. Cierpienia fizyczne i moralne, wysiłki, trudności, niezrozumienia i przeszkody wszelkiego rodzaju znaczyły mocno jego posługę apostolską.
Chrystusa, Kościół, dusze - mawiał - musimy kochać i służyć im na krzyżu, jako ukrzyżowani; inaczej nie kochamy ich i nie służymy im wcale. Cierpienie dla Chrystusa było duszą jego życia, wewnętrznym poruszeniem do altruizmu bez żadnych ograniczeń, źródłem niezniszczalnej nadziei.
Ten pokorny syn brukarza głosił, że jedynie miłość ocali świat i powtarzał wszystkim, że doskonała radość pochodzi jedynie z doskonałego poświęcenia siebie Bogu i ludziom, wszystkim ludziom.
W sposób konkretny i widoczny, wyraził swoją miłość do Maryi, wznosząc w Tortonie ogromne sanktuarium, poświęcone Matce Bożej Czuwającej (Madonna della Guardia).
W ten sposób podsumowywał program swojego życia: Cierpieć, milczeć, modlić się, kochać, ukrzyżować się i adorować.
Pius XII z okazji jego śmierci, która miała miejsce 12 marca 1940 roku, określił go ojcem ubogich i wybitnym dobroczyńcą ludzkości cierpiącej i opuszczonej.
Koniecznie trzeba dodać, że św. Alojzy był ogromnym przyjacielem narodu polskiego. Powtarzał, że gdyby nie był Włochem, chciałby być Polakiem. Gdy
1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę, kazał
odprawić w intencji Polski nabożeństwo błagalne o ratunek dla
niej. Przy ołtarzu nakazał wtedy umieścić flagę biało-czerwoną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz