czwartek, 14 lutego 2013

14 lutego - świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, patronów Europy

(fot.: www.parafia-sulecin.com)
Dwaj bracia, Michał i Konstantyn, którzy przyjęli, jako mnisi imiona Metody i Cyryl, wypełniali swoje dzieło misyjne w IX wieku w środkowej Europie, są wspominani jako "apostołowie Słowian". Obaj bracia urodzili się w Tesalonikach, w rodzinie wyższego oficera miejscowego garnizonu i znali język słowiański, którym posługiwano się w Macedonii. 

Konstantyn, młodszy z braci, urodzony około 827 roku, ukończywszy swoje studia w Konstantynopolu, został wyświęcony na kapłana i rozpoczął karierę nauczycielską. Michał natomiast podjął się kariery politycznej, ale kiedy został nominowany zarządcą cesarskim w jednej ze słowiańskich prowincji, zrezygnował z urzędu, wstępując na drogę monastyczną i przybierając imię Metody. 

W 860 roku obaj bracia od cesarza otrzymali zadanie ewangelizacji Chazarów; trzy lata później, poproszeni przez księcia Rościsława, przybyli na Morawy. Tutaj opracowali alfabet głagolicę i zredagowali pierwszą wersję Biblii, Mszału i rytuału liturgicznego na ten język Słowian. 

Oskarżeni o schizmę i herezję, Cyryl i Metody musieli udać się do Rzymu, gdzie zostali jednak przyjęci z wielkim zadowoleniem przez papieża Hadriana II, który zatwierdził ich ryty i święte obrzędy w języku słowiańskim. Cyryl zmarł właśnie w Rzymie, 14 lutego 869 roku. 

Metody, wyświęcony przez Papieża na kapłana i nominowany arcybiskupem Panonii ze stolicą w Sirmium (obecne tereny Serbii), powrócił do Słowian. Musiał jeszcze dużo walczyć, aby zostało zaakceptowane użycie języka Słowian, praktycznie aż do śmierci, która miała miejsce 6 kwietnia 885 roku. W rycie, użytym podczas jego pogrzebu, wraz z greką i łaciną, został użyty język słowiański. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz