św. Piotr Chryzolog (fot. www.wiara.pl) |
Piotr (ur. ok. 380 r. w Imola, Włochy - zm. w Rawennie ok. 450 r.) został konsekrowany na biskupa Rawenny przez papieża Sykstusa III w 433 roku.
Był, podobnie jak Ambroży i Augustyn, nauczycielem i przewodnikiem wiernych w inicjacji chrześcijańskiej.
Dzięki swej elokwencji i mądrości doktryny, zasłużył na przydomek Chryzolog, co z języka greckiego oznacza złotousty. Pozostawił 180 mów, zazwyczaj bardzo krótkich, bardzo wyrazistych, w których wyjaśnia Ewangelię, wyznanie wiary i Ojcze nasz; przedstawiał w swych mowach przykłady świętych do naśladowania i wychwalał cnoty prawdziwego chrześcijanina. Ułożone są one przeważnie według podejmowanych argumentów i wyjaśniają fragmenty Pisma Świętego, czytane w Liturgii Godzin.
Od niego również otrzymujemy cenne informacje dotyczące życia chrześcijańskiego w Rawennie połowy V wieku, a zwłaszcza dotyczące roku liturgicznego, porządku, w jakim czytane były fragmenty Ewangelii, przygotowania chrzcielnego katechumenów, ogólnego przebiegu spotkań liturgicznych.
Jego mowami są inspirowane niektóre modlitwy z okresu Bożego Narodzenia, które weszły do Mszału Rzymskiego, oraz starożytna formuła błogosławieństwa wody chrzcielnej.
Święty Piotr żył według ideału biskupa, który został zawarty w jednej z mów: Być w Chrystusie wolnym sługą wszystkich.
Jego relikwie czczone są w rawennie, w Bazylice Ursiana. Papież Benedykt XIII ogłosił go doktorem Kościoła.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz